Andelēties sa-prātīgi.

blur-1867758_960_720

Es vēlos parunāt par lietotu lietu pirkšanu un tirgošanu ar interneta starpniecību. Par attieksmi pret pircēju, respektīvi – par cieņu un veselo saprātu. Es pati esmu neskaitāmas reizes vīlusies iegādājoties lietotas preces, kā arī izbesīta mēģinot pārdot, un jau labu laiku atpakaļ es vēlējos veikt šādu ierakstu, bet iemaldoties jaunajā facebook ”sludinājumu dēlī” , saprotu, ka šāds ieraksts patiešām ir nepieciešams. Lai arī daudzas lietas man šķiet pašsaprotamas, acīmredzami, lielākajai daļai cilvēku ir nepieciešams atgādināt par saskarsmes pamatiem lietišķajā vidē. Nav svarīgi vai Jūs pārdodat džemperi par 1eur, vai datoru par 100eur, tas jebkurā gadījumā ir lietišķs darījums, kas prasa attiecīgu uzvedību. Svarīgs faktors, ko nevajadzētu aizmirst ir -saskarsme sociālajos tīklos ne ar ko neatšķiras no kontakta reālajā dzīvē, tādēļ nerakstiet neko tādu, ko aci pret aci neteiktu.

Daži ieteikumi, par to, ko vajadzētu ievērot gan tirgotājiem, gan potencionālajiem pircējiem: 

Pārdevējiem:

 • Ievērojiet gramatiku Es runāju par elementārām lietām, uzsāciet teikumu ar lielo burtu, un nobeidziet ar nepieciešamo pieturzīmi. Nelietojiet neeksistējošus vārdus- nju, u.c., mīkstinājumu aizvietojošus burtus- iipashums, uc., principā- rakstiet literāri pareizi. Pirms publicēšanas pārlasiet savu sludinājumu un pārliecinieties, ka tas ir saprotams, un ietver nepieciešamo informāciju. Tā ir cieņa, pret lasītāju, cieņa pret tavu potencionālo darījumu partneri.
 • Norādiet tikai un vienīgi patiesu informāciju- Norādiet informāciju par defektiem, par nolietojumu u.c., nerakstiet ”kā jauns”, ja lieta ir noskrāpēta vai lietota gadiem.. Nenorādiet nevajadzīgu informāciju, ja tā nav nepieciešama, piemēram, nerakstiet, ka ratus lietojis viens bērns, ja patiesībā tos iegādājāties jau lietotus, tad labāk nerakstiet neko par lietošanas ilgumu, un ja pircējs jautās, tikai tad atbildēsiet. Bet, nekādā gadījumā nemelojiet, un neslēpiet pārbaudāmu informāciju, piemēram, nesakiet, ka bremzes strādā, ja tās tur nemaz nav, nerakstiet, ka kleita ir kokvilnas, ja tā ir poliestera, taupiet gan savu, gan pircēja laiku un enerģiju.
 • Fotogrāfiju kvalitāte- Nav noslēpums, ka pārdošana rit veiksmīgāk, ja tiek pievienotas preces fotogrāfijas, tomēr vajadzētu pievērst uzmanību fotogrāfiju kvalitātei. Nozīmīgs ir arī apgaismojums, izkārtojums un fons.  Piemēram, neviens negribēs iegādāties virtuves kombainu, no cilvēkiem, kam fonā redzama netīra virtuve.
 • Būt noteicējam-  Tev kā pārdevējam, preces īpašniekam, spēles noteicējam, ir jāvar izskaidrot noteikumus, un par tiem pastāvēt. Jāspēj pateikt nē, un jā, kad tas nepieciešams. Ir ļoti daudz dažādu cilvēku, un tas, ka Tu būsi pieklājīgs, vēl negarantē ka Tu arī pretī saņemsi pieklājīgu attieksmi. Neraksti, ka ”cena ir runājama”, ja negribi kaulēties.
 • Jauks žests  Nenāks par ļaunu , ja Tu kādu iepriecināsi ar negaidītu dāvaniņu, vai vienkārši pievienosi lapiņu ar uzrakstu- Paldies par pirkumu, jauku dienu! Arī bez dāvanu pievienošanas svarīgi ir nebūt rupjai un aukstai. Ja sarakste par preci notiek neformālā vidē,piemēram facebook, tad taču nebūs grūti pievienot kādu smaidiņu, vai ne? 🙂
 • Ievēro privātumu-  Nekad, un ar to es domāju NEKAD, nevienam nestāsti par to, kādas preces, un par kādu summu, no tevis ir iegādājies kāds pazīstams cilvēks. Tas nav pieklājīgi un profesionāli.
 • Pārliecinies par darījuma apstākļiem Nereti vairums cilvēku mēdz pārprast otra sacīto, jo mēs visi pieņemam, ka otrs cilvēks domā tāpat kā mēs, bet tā nepavisam nav. Tādēļ vienmēr, īpaši pēc kaulēšanās ir atkārtoti jāpārliecinās par darījuma nosacījumiem.
 • Radīt uzticību– Iegādājoties preces caur online sludinājumiem patērētāji itin nemaz nav pasargāti, nav iespējams nedz apskatīt pārdevēja reitingus, kā to ir iespējams speciāli izveidotās tirdzniecības platformās (ebay, aliexpress, u.c.) , nedz pārbaudīt preces patieso kvalitāti. Tādēļ pārdevējiem iesaku neveidot viltus profilus, jo tas nedos nekādus ieguvumus, pilnīgi pretēji- tas rada neuzticību. Pirmkārt, tādā veidā no VID nepaslēpsieties, jo Jūs savu vārdu un uzvārdu tāpat iedosiet, lai saņemtu naudu, un jāsaka, ka šādi viltus profili  tieši norāda uz to, ka saimnieciskā darbība tiek veikta regulāri, nevis ik pa laikam tiek pārdotas nevajadzīgas mantas. Otrkārt, ja profils izveidots, lai sveši cilvēki neielūkotos Jūsu privātajā dzīvē, tad silti iesaku savu privāto dzīvi neievietot internetā, jo tiklīdz kaut kas tiek publicēts, tas ir pieejams visiem. Un ja cilvēkam interesēs, tad pēc Jūsu vārda iegūšanas, viņš Jūs tāpat apskatīsies.
 • Tīrība!-  Šo laikam vajadzēja ierakstīt kā pirmo. Es nesaprotu, un nekad nesapratīšu kā var kādam citam iedot, atdot, pārdot netīras lietas, mantas, drēbes. Nē! Tā nedrīkst darīt. Es nerunāju par katras mājas individuālo smaržu, bet par dubļiem, kaķu spalvām, pārtikas pleķiem, un citiem reāliem netīrumiem. Un ziniet, lai cik savādi tas arī nešķistu, mana pieredze liecina par to, ka nabadzīgs, nevienmēr nozīmē ruksis, arī no turīgām ģimenēm esmu atpirkusi ļoti, ļoti netīras lietas. Es nezinu kādēļ, vai tas ir slinkums, vai vienaldzība, bet lūdzu atcerieties vienu vārdu – cieņa. Cienīsim sevi un citus, un vienmēr pārdosim savas preces iztīrītas. Ideālā variantā vēl norādot, ar ko tās ir tīrītas, jo ir arī alerģiski cilvēki, kam tas var būt svarīgi.

Pircējiem:

 • Vecā labā gramatika- Kā jau minēju, gramatika ir cieņas izpausme. Cieni pārdevēju, uzsāc un nobeidz sarunu pieklājīgi.
 • Kārtīgi izlasiet sludinājumu-  Pirms traucējiet pārdevēju ar papildu jautājumiem, pārliecinieties vai sludinājumā patiešām nav meklētā informācija.
 • Ievērojiet pārdevēja prasības/lūgumus- Ja sludinājumā ir lūgums nerakstīt, bet zvanīt, tad neraksti! Ja sludinājumā ir lūgums rakstīt pēc pieciem vakarā, tad raksti pēc pieciem.
 • Laika faktors- Optimālais laiks, lai zvanītu uz sludinājumiem ir no deviņiem rītā, līdz astoņiem vakarā. Jau astoņos vakarā ir nepieklājīgi zvanīt, tomēr ņemot vērā to, ka daudzi tieši vēlas saņemt zvanus pēc darba, tad laiks līdz astoņiem vakarā būtu optimāls. Nevajadzētu aizmirst, ka visi neceļas sešos no rīta, un neiet gulēt divos naktī, tādēļ ievēro normas. Protams, piemēram, facebook tirgošanās noteikumi bieži vien ir- kas pirmais brauc, tas pirmais maļ, tādēļ esi gudra, un izvērtē situāciju.
 • Neesi bezkaunīgs!- Ja sludinājumā ir minēts, ka cena ir pēdējā, tad pieņem to, un nebombardē cilvēku ar zemākas cenas jautājumiem.
 • Pārbaudiet pārdevēja profilu- Pirms veic jebkādu maksājumu, vienmēr pārbaudi pārdevēja profilu. Bieži vien, tas var izglābt no nekam nederīgas preces iegādes. Kā jau minēju, cilvēki daudz ko nesaprot vienādi, un kas vienam būs ”labs stāvoklis” citam var būt ”izmetams”, tādēļ apskatiet profilu, jo pēc tā jau var redzēt kāda ir cilvēka personība, dzīves stils, ieradumi, un secināt kādu preci varēs sagaidīt.

Ja Tu plāno iegādāties lietotas mantas, pārliecinies, ka noskatītā prece patiešām ir tāda, kā vēlies, nekautrējies jautāt papildu fotogrāfijas, pajautāt vai prece ir iztīrīta, vai mājā smēķē, vai mājā dzīvo mājdzīvnieki. Tie ir svarīgi faktori, kas ietekmē lietu stāvokli, un tev ir tiesības tos noskaidrot!

Cerams, ka šis raksts Jums noderēs , un būs kā mazs atgādinājums, par to, kā uzvesties internetā,kā prasmīgi pārdot un kā gudri iepirkties. Cienīsim sevi un citus!

Jūsu,

paraksts


P.S.- Varbūt tev šis raksts atsauca atmiņā kādu jautru, varbūt ne tik jautru atgadījumu iegādājoties/pārdodot lietotas lietas tiešsaistē? Labprāt izlasītu par Tavu pieredzi, atstāj komentāru!


3 thoughts on “Andelēties sa-prātīgi.

 1. Man arī ir piemērs, kuru pieminēt. Bieži saskaros ar to, ka kaut ko atdodu, bet nepietiek ar to, cilvēki grib, lai vel piegādāju. Tā man nesen bija ar dīvānu. Labs dīvāns, bet nevienam nevajaga, jo redz es nepiegādāju. Varbūt viņiem aizvest un vel gultu uzklāt? 😀

  Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s