Uzņēmējdarbības formas. Kuru izvēlēties?

jautajums

Iesākumā vēlos vērst uzmanību uz to, ka izvēloties uzņēmējdarbības formu, ir svarīgi izpētīt visus aspektus, un izvēlēties finansiāli izdevīgāko pēc ļoti, ļoti rūpīgas vajadzību un potencionālo ieguvumu izvērtēšanas. Tas ir nozīmīgs lēmums, kas pareizi pieņemts palīdzēs uzņēmumam attīstīties, bet neapdomīgi izvēlēts var novest pie uzņēmuma likvidācijas.

Izvēloties uzņēmējdarbības formu, svarīgi ir atbildēt uz šādiem jautājumiem:

 • Cik cilvēku strādās uzņēmumā?
 • Vai vispār būs, un cik liels būs sākuma kapitāls?
 • Kādi ir plānotie ieņēmumi?
 • Kāds ir plānotais apgrozījums (un tas ir atkarīgs no uzņēmējdarbības veida)
 • Kādi būs uzņēmējdarbības darbības principi (pirkt un pārdot tālāk, ražot?)
 • Kā notiks tirdzniecība?
 • Kādi ir uzņēmuma aktīvi un pasīvi? (izdevumi un peļņa)
 • Tu vēlies būt fiziska vai juridiska persona?
 • Cik ātri Tev nepieciešams dibināt uzņēmumu?

Vai Jūs zināt kas ir uzņēmējdarbības forma? Ja nezināt, nekas, teikšu kā ir- no valsts iestāžu oficiāli pieejamajiem materiāliem, bez priekšzināšanām uzņēmējdarbībā, to nav īpaši viegli saprast, bez tam, ir daudzas lietas, par ko arī ierēdņi nespēj vienbalsīgi atbildēt, bet par to turpmāk rakstā. Iesākumā vēlos paskaidrot kas NAV uzņēmējdarbības forma- Mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs. Tā nav uzņēmējdarbības forma, bet ir nodokļu maksāšanas režīms, ko var izmantot vairākas uzņēmējdarbības formas. Tā ir nodokļu likme, kas nebūt nav izdevīga, ja jūs esat ,piemēram, pašnodarbināta persona kas lielu naudu iztērē materiālu iegādei, jo tie 9% procenti tiks maksāti no VISAS jūsu peļņas, bet ja izvēlēsieties parasto Iedzīvotāju Ienākumu nodokļu maksāšanas formu, Jūs maksāsiet tos 23 % no peļņas, no kuras tiks atskaitīta materiālu cena, tādēļ rēķiniet līdz, kas ir izdevīgāk tieši Jums, nevis kas kādam citam šķiet vispārīgi izdevīgi. (23% bija 2017.gadā, 2018.gadā ir nedaudz sarežģītāka IIN likme, lasi šeit)

UZŅĒMĒJDARBĪBAS FORMAS

Šoreiz es dziļāk vēlos iepazīstināt tikai ar 3 pašiem populārākajiem uzņēmējdarbības veidiem, ko varētu izmantot mana bloga mērķauditorija

Saimnieciskās darbības veicējs (Pašnodarbināta persona)

Šo uzņēmējdarbības formu es iesaku, ja uzņēmējdarbība vēl nav pārbaudīta vai nav īsti sapratnes par to- kā kas strādā, vēl vienkāršiem tirgotājiem, lai VID ”nečakarē prātu”, bet tas gan nav garants, viņiem patīk to darīt arī tīri sporta pēc, lai arī likums nosaka, ka saimnieciska darbība jāreģistrē ja: 1) darījumu regularitāte un sistemātiskums – trīs un vairāk darījumi gadā vai pieci un vairāk darījumi trijos gados; 2) ieņēmumi no darījuma pārsniedz 14 229 un vairāk eiro gadā, izņemot ienākumus no personiskā īpašuma atsavināšanas (personiskai lietošanai paredzēto kustamo lietu – mēbeļu, apģērba un citu lietu), mēs zinām, ka realitāte ir pavisam citādāka, bieži ir jāraksta paskaidrojumi pat tiem, kas ir ”vārda māsas” kādam kas tirgojas sociālajos tīklos.

Lai nu kā, šo darbību reģistrē Valsts Ieņēmumu Dienestā, un tas ir par velti. Iepriekš iesaku atvērt bankā kontu, ko izmantosiet tikai uzņēmējdarbības vajadzībām, un uzrādīsiet VID kā savu darījumu kontu. Vēl būs jāiegādājas kvīšu grāmatiņa, un tie ir vienīgie izdevumi, jo kā jau minēju- darbības reģistrācija ir bez maksas.

Saimnieciskās darbības veicējs ir fiziska persona, un kā privātpersona arī atbild par savām darbībām ar visu sev piederošo mantu. Izklausās baisi, bet patiesībā nekas īpašs. Pašnodarbinātās personas regulē likums “Par valsts sociālo apdrošināšanu” un “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, var izvēlēties arī ”Mikrouzņēmuma nodokļa” maksāšanas formu, bet kā jau teicu, izvērtējiet vai tas Jums ir izdevīgi. Un ievērojiet! Ja 2017.gadā Mikrouzņēmuma nodokli varēja maksāt uzņēmumi kam bija līdz 100 tūkstošu apgrozījums, tad no 2018. gada mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam pieļaujamais gada apgrozījums samazināts līdz 40 000 eiro, kā arī nevarēs reģistrēt darbinieku, kurš jau strādā pie kāda cita mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja. (Vairāk lasi šeit)

Grāmatvedību Pašnodarbinātai personai var kārtot vienkāršā ieraksta sistēmā Ministru kabineta noteiktajā kārtībā, to tu vari izdarīt pati, un tas nav nekas sarežģīts, veidlapas var lejupielādēt VID mājaslapā, un ja nepieciešams telefoniski konsultēties, tomēr es personīgi iesaku algot grāmatvedi. Pašnodarbinātai personai pārskats jāiesniedz tikai katru ceturksni, un grāmatveža pakalpojumi nebūs dārgi. Ja tomēr plāno grāmatvedību veikt pati tad par to vairāk vari lasīt šeit.

Pašnodarbināta persona var algot līdz piecus darbiniekus, taču jāsaka, ka vairums gadījumu izdevīgāk ir ”pirkt pakalpojumu” no personas, nekā slēgt darba līgumu, domājiet un rēķiniet līdz.

Individuālais komersants

Individuālais komersants (IK) ir fiziskā persona, kura kā komersants ierakstīta komercreģistrā, un, ja tā saņem sistemātiskus ienākumus kā IK, tā maksā nodokļus tāpat kā pašnodarbināta persona.

Fiziskai personai vai jau saimnieciskās darbības veicējam ir pienākums pieteikt sevi reģistrēšanai komercreģistrā, ja:

 • gada apgrozījums no veiktās saimnieciskās darbības pārsniedz 284 600 eiro;
 • vai arī veiktā saimnieciskā darbība atbilst abām šādām pazīmēm:
  • gada apgrozījums no šīs darbības pārsniedz 28 500 eiro
  • savas saimnieciskās darbības veikšanai nodarbina vienlaikus vairāk nekā piecus darbiniekus;

Vienkāršākā valodā- Individuālais Komersants (IK) savā būtībā ir tas pats ”Pašnodarbinātais” tikai reģistrēts vēl uzņēmumu reģistrā, un rekvizītos nebūs personas kods, bet uzņēmuma nosaukums. IK reģistrācija nav bez maksas, izcenojumus vari apskatīt Uzņēmumu Reģistra mājaslapā. Kopā šīs izmaksas sastāda 48,50 eur.

Interesanti ir tas, ka IK skaitās fiziska persona, bet tiklīdz tiek reģistrēts, bankā ir jāatver Juridiskas personas konts, kādēļ tā? VID ierēdņi nespēja paskaidrot, tā tas ir un viss!

Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA)

Sabiedrība ar ierobežotu atbildību ir uzņēmējdarbības forma, kura Latvijā ir vispopulārākā, taču jāsaka, ka mazam uzņēmumam, īpaši tikko dibinātam tā ir liela ķēpa un liekas izmaksas. Domāju, ka dibināt SIA cilvēki izvēlas savas nezināšanas dēļ, arī es agrāk domāju, ka tas nav uzņēmums, ja tas nav SIA, BET esiet gudras! SIA nenozīmē titulu vai statusu, esiet gudras un izvēlieties sev piemērotāko/izdevīgāko uzņēmējdarbības veidu. Viens pluss gan SIA ir, tā atbild ar savu pamatkapitālu- tev kā SIA dibinātājam nav jāatbild ar savu mantu.

SIA minimālais pamatkapitāla lielums ir 2800 eiro, kas ir samērā liela summa uzņēmējdarbības un ekonomikas izaugsmes veicināšanai. Tādējādi ir iespējams dibināt SIA, kuras pamatkapitāls var būt mazāks par 2800 eiro, tomēr tās dibināšanai pastāv ierobežojumi.

Lai dibinātu šādu SIA ar samazinātu pamatkapitālu (pamatkapitāls vismaz 1 eiro), tai ir jāatbilst nosacījumiem:

 • sabiedrību dibina fiziskās personas, un dibinātāju maksimālais skaits ir pieci;
 • sabiedrības dalībnieki ir fiziskās personas, un to maksimālais skaits ir pieci;
 • sabiedrības valde sastāv no viena vai vairākiem valdes locekļiem, un visi valdes locekļi ir sabiedrības dalībnieki;
 • katrs sabiedrības dalībnieks vienlaikus ir dalībnieks tikai vienā sabiedrībā, kuras pamatkapitāls ir mazāks par 2800 eiro.

Tādējādi faktiski ir iespējami šādi SIA varianti:

 • SIA ar 2800 eiro pamatkapitālu;
 • SIA ar kapitālu 1- 2799 eiro. (mazkapitāla SIA)

SIA jākārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā, jāievēro Gada pārskatu likuma prasības, par katru pārskata gadu jāsastāda gada pārskats. SIA neuzskaita ieņēmumus pēc kases principa jeb naudas plūsmas principa (ko paredz vienkāršā ieraksta sistēma), manuprāt tas jau vien ir lieks ”čakars”, un es tam piekristu tikai, ja mans uzņēmums būtu pietiekami izaudzis, lai tas būtu obligāti nepieciešams, nemaz nerunājot par papildu izmaksām algojot darbiniekus, kas nebūtu tik lieli, ja izvēlētos kādu no augstāk minētajām uzņēmējdarbības formām. Bet, ja uzņēmums plāno nodarboties ar ko ”nedrošu”, tad protams, labāk izvēlēties SIA, lai nezaudētu ģimenes mājas.

SIA dibināšana tāpat, kā IK reģistrācija Uzņēmumu Reģistrā ir maksas pasākums, un vēl papildus tev jānodrošina juridiskā adrese, kurā uzņēmums tiks reģistrēts. Tas nav tik vienkārši, ja jums nepieder kāds nekustamais īpašums, tad būs nepieciešama notariāli apstiprināta atļauja no Jums vēlamās adreses īpašnieka.

Nobeigumā vēlos vēlreiz uzsvērt, ka katra situācija ir individuāla, tādēļ pirms straujas lēmumu pieņemšanas rūpīgi izvērtējiet SAVU situāciju, lasiet, konsultējieties un esiet gudras, lai spētu pieņemt pareizo lēmumu!

Lai izdodas!

Jūsu,

paraksts


2 thoughts on “Uzņēmējdarbības formas. Kuru izvēlēties?

 1. Labdien,
  Plānoju atvērt lietotu apģērbu veikalu Rīgā. Šobrīd esmu uzņēmuma izveides sākumā..un pats galveinais jautājums, ko šinī gadījumā pareizāk būtu reģistrēt, Sia, ik,… .
  Iepriekš paldies, ja atbildēsiet!
  VEIKSMI!!!

  Like

  1. Sveika! Jautājums ir no kurienes tiks iegādāti šie apģērbi, ja no ārzemēm- tad iesaku SIA , itkā var arī IK reģistrēt kā PVN maksātāju..tomēr apzinoties veikala atvēršanas izmaksas (īre, kases aparāts,personāls utt) es ieteiktu tomēr būt juridiskai personai. 🙂 Lai izdodas!

   Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s