Izveidot uzņēmumu, 2018. (1.daļa)

Arī šo gadu, kā jau katru gadu, es uzsāku ar kaudzi apņemšanos, un viena no tām bija- izveidot daudzus gadus lolotu uzņēmumu. Tie, kas mani pazīst gadiem, noteikti nojauš ar ko manis radītais uzņēmums nodarbosies, bet pagaidām, lai tas paliek kā mazs pārsteigums. Plānots, ka startēsim ar pirmo maiju, bet tad jau redzēs…zināms, ka dzīve mēdz ieviest korekcijas.

Uzņēmuma izveidošanas procesā ir jāiziet cauri vairākiem posmiem,šobrīd es esmu vēl pašā sākumā- plānošana un sagatavošanās, un par to arī ir šis raksts.

  • Pirmais ko es izdarīju- īsi un konkrēti uzrakstīju uzņēmuma darbības principus, izmantoju jau reiz pieminēto ”Business Canvas”. Varētu domāt, ka tas bija ātri un viegli, ņemot vērā, ka šī biznesa ideja ir apcerēta gadiem, tomēr tas man prasīja vairāk kā nedēļu. Nav nemaz tik viegli atrast pareizo risinājumu, kad izvēles iespēju un informācijas ir tik daudz, bez tam, izliekot savas domas un sapņus uz papīra, sāc saprast, ka daudzas lietas ”neiet kopā”, un pēc rūpīgiem aprēķiniem, dažas ieceres ir jāatliek, vai pat jāizdzēš no plāna.

Business-Model-Canvas

  • Otrais – meklēju, un atradu komandas biedreni. Tieši tā, atradu kompanjonu, lai neattaptos situācijā, kad nekas nenotiek, un negribas vairs turpināt. Uzreiz izrunājām un vienojāmies par katras lomu uzņēmumā, un tas ir pats svarīgākais, lai nerastos pārpratumi, kad uzņēmums sāks intensīvu darbību.
  • Trešais- meklēju un atradu telpas. No sākuma meklēju telpas ar interneta palīdzību, lasīju un ievietoju sludinājumus. Mana naivā doma- ka kādam noteikti kaut kur stāv neizmantotas telpas, kuras varētu piekrist iznomāt par simbolisku samaksu-neattaisnojās. Lai cik arī pieticīgas būtu manas prasības, mūsdienās tā būtu tīrā veiksme-atrast telpas, par kurām īpašnieks nevēlētos 7 ādas.. bet uzņēmuma attīstības stadijā 7 ādas man nav.. Bez tam- ņemot vērā, ka man ir divi mazi bērni, ļoti labi apzinos, ka katru dienu uz darbnīcu aizbraukt nevarēšu, tādēļ īrēt telpas par labiekārtota dzīvokļa cenu manā situācijā šķiet vairāk kā finansiāli neizdevīgi. Un lūk ir redzams tas triks, ka uzņēmuma ieviešanas un attīstības stadijā ir jāatrod tās lietas, uz kurām var ietaupīt, un bez kurām var iztikt. Protams, es gribu savu darbnīcu, bet vai man to tieši tagad VAJAG? Jā,ir neērti strādāt no mājām, tomēr parēķinot cik es varu ietaupīt naudu pašā sākumā,un cik novirzīt ražošanas attīstībai, es saprotu,ka tomēr tas ir to vērts. Vēlāk atradās arī telpas, izrādījās, ka draudzenei pieder neapdzīvots nekustamais īpašums. Atrašanās vieta nav izcila, telpu stāvoklis arī, tomēr telpas labākas kā nekādas. Ap šo laiku tieši uzzināju, ka jāsāk domāt par mūsu pašu ģimenes mājokļa maiņu, jaunākais bērns sāka staigāt, un arī tas sāka apgrūtināt manu darbu no mājām, viss sakrita par labu darbnīcas izveides uzsākšanai. No sākuma veicām telpu tehnisko apkopi, iztīrījām skursteni, un lēnām sākām kurināt. Pieaicināju elektriķi, kas novērtēja elektroinstalāciju tehnisko stāvokli, nācās visu nomainīt, lai elektroinstalācijas izturētu ražošanas iekārtu jaudu. Ievietoju arī kontroles skaitītāju, kas skaitīs tikai to, ko patērēs darbnīca, tādējādi izvairoties no nepatīkamām situācijām nākotnē.
  • Ceturtais paveiktais darbs ir uzņēmuma nosaukuma izdomāšana, un logo pasūtīšana. Šobrīd viss ir izstrādes procesā, un šoreiz es neskrienu ar mārketingu pa priekšu, kā to darīju pagājušajā gadā. Šoreiz tas notiek paralēli ražošanai, un patiesībā viss uzsvars tiek likts uz ražošanu. Bet tas notiek tik ļoti lēnu, tik neizturami lēnu…

Grūtības- vai es maz kādreiz varētu iztikt bez grūtībām?  Pirmkārt, visa darbība tiek finansēta no mūsu pašu ikdienas līdzekļiem, bez nekādiem iekrājumiem, tādēļ tas viss notiek -lēnu. Atcerieties zelta likumu-  labi un lēti, nekad nebūs ātri.

C-xJNvqWAAAcald

Otrkārt,  tu vari plānot visu ko vien vēlies, vēl labāk- pastāsti kādam par saviem plāniem, un tad skaties kā dzīve smejas. Trekniem, skaļiem smiekliem smejas. Es runāju par neparedzētiem gadījumiem, tādiem kā slimošana, vai -25 grādu aukstums! Šīs abas briesmīgās lietas visus manus plānus lika pārcelt par vismaz trim nedēļām, un tas ir daudz. Slimošanas dēļ nespēju neko nedz ražot, nedz plānot, pluss lielais aukstums izsaldēja telpas tā, ka atkal būs jākurina vismaz divas nedēļas, lai tur varētu sākt kaut ko remontēt, dažbrīd domāju, ka vienkārši jāgaida vasara… rokas nolaižas, un pacietība zūd, bet labi ka šajā cīņā es neesmu viena, un tieši tādēļ ir vajadzīgs partneris, lai Jūs kopā varat iet uz savu mērķi, un ja nepieciešams pabakstīt, pavilkt, vai pastumt, kad otram trūkst motivācijas un spēka. Nu ir sācies marts, un es ceru, ka šis mēnesis man atnesīs daudz patīkamākus notikumus!

Lai arī Jums izdodas īstenot iecerēto!

paraksts


One thought on “Izveidot uzņēmumu, 2018. (1.daļa)

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s