NEPĀRDEGT, NEIZDEGT.

IZDEGA

(foto-pinterest)

Es esmu skrējēja. Nevis maratoniste, vai kādā citādā veidā sportiste, bet tā pa dzīvi-skrējēja. Man no sirds patīk daudz darīt, un izdarīt. Man ir svarīgi kvalitatīvi un labi izdarīt. Man patīk atpūsties, ne vairāk kā stundu, dienu, nedēļu. Tādus mazus, simboliskus termiņus, ko pārsvarā koriģē dzīve, nevis mana izvēle. Es neprotu un negribu sēdēt, eksistēt, un jāatzīst- man patīk termiņu sagādātais adrenalīns. Tomēr reizēm man kritiski trūkst mēra izjūtas, un paļaujoties uz banālo teicienu ”jo vairāk dari, jo vairāk vari izdarīt”, es biežāk par biežu mēdzu iestigt pārāk lielā darbu gūzmā. Ļoti bieži nespējot pateikt nē, gan sev, gan kādam citam, nereti bezkaunīgam cilvēkam, un mēdzu apņemties izdarīt pārdabiski daudz lietu. Bieži pārvērtēju sevi. Bieži neparedzu smagus šķēršļus, piemēram, slimošanas, kā rezultātā mēdzu piedzīvot pārdegšanas, jeb izdegšanas sindromu. Pieļauju, ja jau esi nonākusi līdz šim blogam, tad vairāk kā ļoti iespējams- arī Tu esi skrējēja, un vēlies zināt, kā neizdegt? Būdama jaunā māmiņa, uzņēmēja, vai studente, nav svarīgi kāds ir tavs pārslodzes iemesls, svarīgi ir apzināties, kas ar tevi notiek, un kā to novērst. Par pārslodzes izraisītajām sekām un cīņu ar tām es apsolos uzrakstīt vēl vienu ierakstu, bet šajā rakstā es vēlos dalīties ar pārbaudītām preventīvām darbībām, lai līdz šim izdegšanas posmam nenonāktu.

Pēdējā laikā es arvien veiksmīgāk esmu sākusi tikt galā ar saviem pienākumiem, un darbu organizāciju. Manam jaunākajam bērnam ir 10 mēneši, un tikai tagad man pietiek laiks, lai beidzot uzlakotu nagus, jā, tā ir sava veida ekstra. Arvien retāk sevi izdedzinu līdz pēdējam, un jūtos jau ievērojami labāk. Iespējams, tas ir pavasara nopelns, tomēr es esmu lepna, ka man izdodas sevi arī palutināt, un vairāk veltīt laiku tuviniekiem, neatsakoties no saviem plāniem un darbiņiem. Biežāk spēju iemigt bez stresa, un beidzot ir naktis, kad arī izdodas izgulēties.

Nemelošu ka šobrīd viss ir ideāli. Joprojām nav, tomēr beidzot es nejūtos apjukusi. Beidzot es esmu sākusi apjaust savas pārdegšanas iemeslus, un tos risinu visai drastiski, jo esmu sākusi apzināties savu vērtību. Laiks iestāties par sevi!

Mani ieteikumi, kā pašsaglabāties:

  • Sīkumi vispirms! – Šis ir tik vienkāršs, tik loģisks punkts, tomēr tik ļoti nenovērtēts un neizplatīts. Pamatdoma ir tāda: ja tev ir darāmo darbu saraksts, ar 10 uzdevumiem, bet 7 no tiem prasa mazāk kā 15 minūtes- izdari tos vispirms! Tas Tev palīdzēs mazināt spiedienu, un ievērojami samazinās nepadarīto darbu sarakstu. (piemēram-atrast, un pierakstīties pie acu ārsta, vai nosūtīt e-pastu, ieskenēt dokumentus, u.c.)
  • Saki NĒ!- Mēs tik bieži apņemamies palīdzēt, izdarīt kāda cita vietā, jo palūdz, bet mums tam nav laika, spēka un resursu. Man tā notiek visai bieži. Viens iemesls ir prasmīga pārliecināšana, bet tam jau es esmu sākusi tikt pāri, un visai ātri lišķīgus glaimus atkožu, un apzinos sarunas patiesos iemeslus. Bet bieži arī man kaut ko palūdz izdarīt cilvēki, kuriem es nevaru atteikt dēļ ”bartera” saistībām, tādēļ silti iesaku- lai arī kā tev kāds cits palīdz -nekad nepaliec parādā! Tev pieskata bērnu? Samaksā. Neņem naudu- iedod kaut ko simbolisku. Tev vienmēr ir jānoslēdz saistības. Bieži mani par parādnieci padara pat nevēlama ”labdarība”, man uzbāžas ar padomiem, palīdzību,(jā arī kad tas nemaz nav nepieciešams) un pēc laika kaut ko pieprasa… Tādos gadījumos svētīgi ir atcerēties- tu palīdzību nelūdzi, tādēļ tavs pienākums nav atdarīt. Pāris reizes atteiksi, un tiksi vaļā arī no šiem viltīgajiem ”palīdzētājiem”. Vēl noderīgi ir atcerēties, ka Tu drīksti pateikt NĒ arī tad, kad tevi aicina ciemos. Lai arī ir sajūta, ka ir jābūt pagodinātam, ka tieši TU esi uzaicināts, tomēr izvērtē sava laika vērtību, un prioritātes, pateikt nē var arī pieklājīgi. Tomēr atceries, Tu drīksti pateikt nē, arī tādēļ, ka vienkārši kaut ko nevēlies darīt! Saki nē, jo to negribi, un viss. Bez liekiem paskaidrojumiem, bez izdomātiem attaisnojumiem, un citiem murgiem. Īss un konkrēts Nē!
  • Pašdisciplīna– Man stresu un pārgurumu rada arī apkārt esošs haoss. Nekārtība un tās radītie papildus pienākumi. Tādēļ iesaku sevi disciplinēt un katru rītu sakārtot gultu, pēc ēšanas uzreiz nomazgāt traukus, katru vakaru izslaucīt grīdas (ja jums ir bērni, gan jau grīdas jāslauka vairākas reizes dienā..) Pēc katra paveiktā darbiņa sakārtoju aiz sevis, tāpat arī aiz bērniem, piemēram, pēc gleznošanas nokopjam visu uzreiz, lai nākamo darbiņu var sākt tīrā un sakoptā vidē. Ne vienmēr tas izdodas, bet kad izdodas- darbi patiesi rit raitāk un patīkamāk, un to taču mums vajag vai ne? To patīkamo sajūtu.
  • Līdz galam!- Pēdējā laikā esmu pasākusi izdarīt visu iesākto līdz galam, un tikai tad ķerties pie nākamās nodarbes, un ziniet? Tas strādā! Agrāk, ja man nedēļas laikā bija jāuzraksta kāds skolas darbs, jāizpilda pasūtījums,un teiksim, jāizlasa grāmata, tad es šos visus darbus sadalīju mazos posmos, un katru dienu tiem veltīju konkrētu stundu skaitu. Piemēram, stundu lasīju grāmatu, tad divas stundas šuvu, tad pildīju skolas darbus… un tādā saraustītā veidā es mēģināju pārslēgties un paspēt visu izdarīt. Lieki piebilst, ka pārgurums un haoss bija mani kompanjoni līdz ar sliktu garastāvokli un strīdiem ģimenē. Tagad es rūpīgi plānoju savu laiku, un ja man jāizpilda pasūtījums, tad es tikai tam arī veltu savu laiku. Nenovēršoties, izdaru visu no sākuma līdz galam. Tieši tik vienkārši, un pārsteidzoši efektīvi! Tas tik labi strādā, ka man pat izdodas izdarīt vairāk, un izbrīvēt vēl sev brīvu dienu, lai nedarītu neko. (ar neko es domāju- casual mammu lietas,jo visus savus darbiņus es tāpat varu paveikt tikai brīvajā laikā-kad bērns guļ)
  • Nedari to!- Vēl viena, efektīva metode kā neizsmelt sevi pilnībā, ir vienkārši atteikties no dažām saplānotajām lietām. Ļoti bieži es ieciklējos uz to, kas man jādara, kad es to darīšu, un kā vislabāk to noorganizēt, ka pat neiedomājos sev pajautāt- vai to maz vajag? Varbūt tomēr nevajag braukt, pirkt tās zeķubikses? Vai arī, varbūt vīrs var sakārtot virtuvi? Tāpat arī pieslēdzot radošumu, var ietaupīt savu laiku un enerģiju, neaizmirstiet, ka ar interneta palīdzību mūsdienās ir iespējams nokārtot ļoti daudz lietu, tā piemēram, es pagājušajā nedēļā atvēru jaunu bankas kontu un pasūtīju karti. Desmit minūtes internetbankā, pret veselu sabojātu dienu. Jeej, paldies tev internet!
  • Mīli sevi!- Tieši tik īsi un konkrēti- mīli sevi, un neesi skarba pret sevi. Pat ja kaut ko neizdodas izdarīt kā plānots, pat ja termiņi spiež nost… Apsēdies un padomā, kas būs ja tu to neizdarīsi? Kas ir trakākais, sliktākais kas var notikt? Nu un? Apdomā kārtīgi, vai tev atmaksāsies sevi mocīt, vai tev atmaksāsies būt neciešamai, un sastrīdēties ar tuviniekiem? Vai tas ko tu sev nodari ir tā vērts? Vai tas, ja tu aiziesi gulēt ,tad kad tev gribas, novedīs līdz pasaules galam? Nē. Viss būs kārtībā. Man tik ļoti bieži ir bijis tā, ka nevēloties kādu pievilt es kaut ko daru cauru nakti… un pēc tam, tas izvēršas nevajadzīgi. Piemēram, apsolīju uzšūt kleitu, negulēju un uzšuvu, bet nākamajā dienā, laika apstākļu dēļ, pasūtītāja uz pasākumu tomēr uzvilka citu kleitu, un viss. Viss mans stress, visas manas pūles kaķim zem astes! Tādēļ es aicinu, tiešām mīliet sevi! Tā patiesi un no sirds. Tā kā savu vīru, savus bērnus, savus vecākus… tā kā savus tuvākos, kurus aizstāvētu, nevis liktu cauru nakti strādāt. Atceries kāda tu biji maza? Mazs bērniņš, ar smaidīgām acīm, un mīlošu sirdi. Vai tu viņai liktu strādāt līdz trijiem naktī? Vai tu viņai spiestu ieturēt neveselīgu diētu? Tādēļ atceries, ka tu joprojām esi tas pats mazais cilvēks, kurš nav pelnījis necilvēcīgu attieksmi, dažreiz sevi vajag piespiest, bet tā nedrīkst kļūt par sistēmu. Mīli sevi!

Simona

Mazā Simona,foto no personīgajiem krājumiem

Tādi ir mani ieteikumi, kas man palīdz izvairīties no pārguruma un sevis izsmelšanas, protams, esmu pašā ceļa sākumā, un joprojām sevī mēģinu apvaldīt to visu varošo, visu gribošo sievieti, kurai bieži nepietiek spēka pat pasmaidīt. Dzīve ir īsa un laiks skrien nepieņemami ātri, tādēļ mums, sievietēm, kas radušas visu varēt izdarīt, ir jāiemācās, ka dažreiz ir vērts nedarīt!

Kādi ir tavi ieteikumi, kā tu cīnies ar sevis izsmelšanu un izdegšanas sindromu? Būšu pateicīga, ja arī tu padalīsies ar saviem ieteikumiem!

paraksts

 

 


P.S.- Pasmaidi!


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s