DARBS NO MĀJĀM

  Par strādāšanu no mājām sapņo daudzi, bet ne visiem tas der!  Pirms vairākiem gadiem, kad šis modernais bums tik tikko bij sācies, arī es ar visām četrām biju PAR! Arī es sapņoju, par darbu no mājām. Par darbu, kuru vadu  pati,  nosaku ar ko, un ko daru, pati nosaku darbadienu, pati nosaku brīvdienu, pati pati pati, uztvērāt? Būt pašai bosiņam, pietam visu dienu staigājot siltās čībās, pidžamā un malkojot tēju? -Ideāli! 

    Patiesībā – it nemaz. Viena no lielākajām kļūdām, ir dzīvi iztēloties kā Pinterest attēlu. Tā nebūs, nekad. Draudzīgs ieteikums- jāsāk pieņemt realitāte, un jānošķir reālā dzīve no sociālo tīklu fantāzijām un meliem. 

Kā ir strādāt no mājām?

  Stāstu no personīgās pieredzes, tādēļ kā jau ierasts, pamatā par šūšanas pakalpojumu sniegšanu, bet tas nenozīmē, ka citās jomās daudz kas mainītos. Vairums situāciju un trūkumu var attiecināt uz strādāšanu no mājām kā tādu. Tātad- kādi ir plusi, un kādi ir mīnusi strādājot no mājām?

Plusi: 

 • Nosaki savu darba laiku pati (tāpat arī brīvo laiku, ārsta apmeklējums, frizieris utml.)
 • Nosaki ar ko sadarbosies, un ar kādiem nosacījumiem
 •  Naudas ietaupījums (degvielas, biļešu, pusdienu utml. izdevumi vairs nav) 
 • Iekārtot darba vidi pati (kādu un kur vēlies)
 • Komforts (ja nejūties labi, tu vari iekārtoties ērtāk, un turpināt strādāt ieritinājusies pledā un malkojot tēju, tomēr pārlieku liela ērtība var apdraudēt tavu darba efektivitāti)
 • Laika ietaupījums (laiks ko pavadi gatavojoties uz darbu, ceļā uz darbu, utml.)

Mīnusi: 

 •  Socializācijas trūkums ( ar laiku sāk pietrūkt fiziska kontakta ar cilvēkiem, ārpasaules un pasākumu, ja tu domā, ka tādējādi pavadīsi vairāk laiku ar bērnu, tu kļūdies. Lielākoties sievietes tieši cenšas strādāt vairāk, bet bērns kaut kur turpat blakus eksistē, un tas nav ”ģimeniski pavadīts laiks”, labāk būs, ja strādāsi pāris dienas nedēļā, un pārējās veltīsi tieši bērnam. ) 
 • Grūtības atslēgties ( tākā tu dzīvo mājās, guli, ēd, strādā, ar laiku sāk nobrukt barjera starp darba laiku, un brīvo laiku, viens vai otrs pamazām tiek atņemts)
 • Daudz uzmanības novērsēju ( tu sēdi pie datora, bet atceries, ka neieliki veļu mazgāties, tad atceries, ka gaļa nav nolikta atkausēties utt., visi šie mazie darbiņi nav laikietilpīgi, bet ļoti novērš prātu no darba)
 • Produktivitātes trūkums ( strādājot no mājām, ļoti bieži krītas darba produktivitāte, komforta un nenoteiktā darba grafika dēļ-  temps samazinās, un paveikto darbu apjoms krītas) 
 • Darba trūkums ( kad tu nolem strādāt no mājām, nevienmēr tas ir darbs, ko tev nodrošina uzņēmums. Lielākoties darbs ir jāmeklē pašai un  atalgojums ir atkarīgs no tavām darbaspējām, un māku darbu vispār atrast. )
 • Neveselīgs dzīvesveids ( tiklīdz nobrūk robeža starp darba un brīvo laiku, visbiežāk arī nobrūk ikdienas režīms. ”Iesēžoties mājās” arī sportot gribās arvien mazāk. Slinkums pārņem visu, un ar laiku ilgstošā sēdēšana pie datora, pārvēršas vēl ilgstošākā darbā. )
 • Zaudēta māju sajūta (Nereti, arī manā gadījumā, darba vide pārņem dzīvojamo telpu, un mājās tu vairs nejūties omulīgi. Tās vairs nav mājas, bet darba vieta. Manā gadījumā tas ir ļoti izteikti, jo nodarbojos ar šūšanu, un domāju, tas ir sagaidāms visiem, kam darbs ir saistīts ar kaut kā taustāma radīšanu. Ja mājās ir pietiekami daudz vietas, lai izveidotu darbnīcu, ofisu utml, tad viss ir kārtībā, un taisnību sakot, atkrīt arī problēmas ar koncentrēšanās problēmām, bet ja dzīvojamā platība ir maza, un darba vieta ir kaut kur starp sadzīvi, ir grūti. Dažbrīd pat neiespējami. Un ja tas nenes manāmus ienākumus , tad šādu grūtību paciešanu ir ļoti grūti izskaidrot mājiniekiem. )
 • Negatīva apkārtējo attieksme ( tiklīdz jūs paziņosiet tuviniekiem, ka strādājat no mājām- lielākā daļa to neuzskatīs par īstu darbu. Tādēļ arī ļoti svarīgi ir šādu soli izrunāt, jo strādājot no mājām, ir jāprot nospraust robežas un normēt savu darbalaiku. Tuvinieki visdrīzāk mēģinās Jūs apkraut ar papildu darbiem, jo jūs jau varat mājās ”sēžot” šo to izdarīt, un tā kā nav priekšnieka kam atskaitīties, Jūs pavisam noteikti varat dienas vidū pāri visai pilsētai aizbraukt pakaļ kādam loriņam, pēc kura prasītājs nu nekādīgi netiek. Tāpat arī klientu attieksme krasi mainās, piemēram, pie manis klienti nāk visai bieži, atnest labojamas/šujamas lietas, laikoties, un pēc tam pakaļ gatavajam izstrādājumam, tādēļ pirmkārt- mājai ir jābūt kārtībā. Otrkārt- ļoti, patiesībā pārāk bieži, pie manis atbrauc nevis norunātajā laikā, bet tad kad viņas tiek, paļaujoties uz to, ka es šā kā tā ”sēžu mājās”. Ja man būtu darbnīca ar darba laiku, klientes tā neatļautos rīkoties, viņas zinātu, ka pēc darba laika manis tur nebūs.)

Vai darbs no mājām būtu Tev piemērots?

Tev ir nepieciešama SPĒCĪGA pašdisciplīna 

Lieliskas koncentrēšanās spējas

Lieliskas laika un darbu plānošanas spējas

Pašpārliecinātība un radošums

Dzīvojamā telpa, ko esi gatava ziedot darbam

Tev jāpatīk būt un strādāt vienai

Tev ir jābūt stabilam klientu lokam, lai tikpat stabili būtu tavi ienākumi

Ja strādāsi pati par sevi, tad arī nodokļi un sociālās nodevas būs jāmaksā PAŠAI, slimības lapu arī tev neviens neapmaksās, un atvaļinājumu ne tik! 

    Strādāt no mājām es sāku, kad pēc pirmā bērna man būtu jādodas uz darbu, bet tā kā jau biju stāvoklī ar otro – tas nebija iespējams. Tātad – sāku strādāt no mājām pirms aptuveni diviem gadiem, un ko es esmu sapratusi? Es esmu sapratusi to, ka man tas neder!  Pavisam noteikti- tas nav priekš manis! Man ir nepieciešama darbnīca, konkrēts darba laiks, un saikne ar sabiedrību, bet tas nenozīmē, ka tas nederētu arī tev!Man ir tieksme visu mēģināt izdarīt perfekti, bet žonglējot starp darbu un mājām, es neizdaru perfekti ne vienu, ne otru, rezumē – nogurusi un neapmierināta mamma. Visumā es esmu pateicīga par šo pieredzi, jo šādi man bija iespēja izmēģināt, un saprast, ka tas par ko mēs sapņojam, nevienmēr ir tas, kas mums der! 

Lai tev izdodas atrast un īstenot to, kas atbilst tavam darbam, stilam un vēlmēm! 


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s